I Niedziela Wielkiego Postu
– 10 marca 2019 r.
Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi ogłoszeniami parafialnymi na I Niedzielę Wielkiego Postu.
1. Rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu. Zapraszamy na nabożeństwa pasyjne w niedzielę o 17.15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym i procesją, a w piątek na Drogę Krzyżową dla dzieci o 17.30, dla dorosłych po Mszy św. wieczornej.
2. Dziś o 12.30 Msza św. z udziałem dzieci przygotowujących się do I-szej Komunii Św. Na zakończenie Mszy dzieci otrzymają modlitewniki.
3. Za tydzień w niedzielę zbiórka do puszek na dzieło misyjne Ad gentes.
4. Rekolekcje wielkopostne rozpoczną się 31 marca (IV Niedziela Wielkiego Postu).
5. Zapowiedzi przedmałżeńskie
Łukasz WERELICH, kawaler z Klaudią BRYŚKIEWICZ, panną, oboje z parafii tutejszej.
Dominik OSZCZYK, kawaler z par. tutejszej z Ewą JACKOWSKĄ, panną z par. NMP Królowej Polski w Markach.
WIELKANOCNE ŚWIECE CARITAS:
Zespół Caritas zachęca do nabywania wielkanocnych świec, dochód przeznaczony zostanie na cele charytatywne Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz naszej Parafii, zachęcamy również do nabywania czekoladowych baranków.
JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA 2019 – SKARBONKI MIŁOSIERDZIA
Przy wyjściu z kościoła są do pobrania skarbonki JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA 2019
w tym roku pod hasłem „Dar Juniora dla Seniora”. Przez cały Wielki Post, rezygnując w tym czasie z przyjemności, składamy ofiary do skarbonki. Po 40 dniach Wielkiego Postu skarbonki przynoszone są do parafii (w Niedzielę Palmową), a środki uzbierane ze skarbonek zostają przeznaczone na pomoc osobom chorym i starszym z naszej Parafii.Papież Franciszek w orędziu na Wielki Post 2019 podkreśla, że ograniczanie posiadanych dóbr materialnych powinno się stać dla nas stylem życia: – „Dawać jałmużnę to porzucić nierozsądny styl życia i gromadzenie wszystkiego dla siebie w iluzji zabezpieczania przyszłości, która do nas nie należy. I w ten sposób na nowo odkryć radość z planu, którym Bóg objął stworzenie i nasze serca, planu miłości Boga, naszych braci i całego świata, i w tej miłości odnaleźć prawdziwe szczęście”.
ŻYWNOŚĆ CARITAS
W sobotę 16 marca w godz. 9:00 – 13:00 Zespół Caritas naszej Parafii zaprasza na dyżur żywnościowy. Osoby najbardziej potrzebujące zachęcamy do kontaktu z Zespołem: dzwoniąc kom. 660 900 816 lub pisząc: caritas@parafia-jozefow.pl
KOSZE MIŁOSIERDZIA
Przez wszystkie niedziele Wielkiego Postu w naszym kościele będzie prowadzona zbiórka produktów żywnościowych oraz artykułów chemicznych. Z zebranych darów zostaną przygotowane paczki, które tuż przed Świętami Wielkanocnymi trafią do osób chorych, starszych i samotnych mieszkających na terenie naszej Parafii.
ODPIS 1% PODATKU NA CARITAS NASZEJ PARAFII
Zwracamy się z prośbą o przekazywanie 1% podatku na rzecz CARITAS naszej Parafii.W zeznaniu podatkowym należy wpisać w odpowiednie rubryki: „CARITAS przy Parafii NMP Królowej w Józefowie k. Legionowa” „CARITAS Diecezji Warszawsko – Praskiej” nr KRS 0000223182. Szczegółowe ulotki znajdują się przy gazetkach.
Stanowisko biskupów warszawskich w sprawie tzw. „Deklaracji LGBT+” 8 marca 2019 roku
W związku z podpisaniem przez Prezydenta m.st. Warszawy deklaracji „Warszawska polityka miejska na rzecz społeczności LGBT+”, budzącej niepokój społeczny, biskupi archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej przedstawiają wspólne stanowisko.
Kard. Kazimierz Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski
Bp Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski
Publikacja deklaracji „Warszawska polityka miejska na rzecz społeczności LGBT+” wzbudziła emocje i uzasadnione zaniepokojenie wiernych, którzy w różnorodnej formie coraz liczniej zwracają się do biskupów warszawskich z prośbą o wsparcie. Również pasterze archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej krytycznie i z niepokojem odnoszą się do treści zaprezentowanego dokumentu, szczególnie w części dotyczącej edukacji seksualnej w szkołach.
Chrześcijańska antropologia a LGBT
W oficjalnych dokumentach Kościół katolicki nie podejmował kwestii „LGBT+”, ale wielokrotnie wypowiadał się na temat homoseksualizmu i osób homoseksualnych. Często przypomina o szacunku, jakim powinno się obdarzać osoby homoseksualne. „Bóg kocha każdego człowieka – powtórzyli biskupi zebrani na ostatnim Synodzie o młodzieży – i podobnie czyni Kościół, ponawiając swoje zaangażowanie w zwalczanie wszelkiej dyskryminacji i przemocy na podstawie płciowości”.
Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina naukę opartą na Piśmie Świętym, że „akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane”, a osoby homoseksualne wezwane są do życia w czystości [1].
Chrześcijańska antropologia nie może zaakceptować wielu obecnych w ideologii LGBT aspektów, działań i postulatów, w tym związanych z promocją zawartej tam wizji ludzkiej płciowości, rodziny i jej roli w społeczeństwie, małżeństwa oraz tzw. „praw reprodukcyjnych”.
Kościół o edukacji seksualnej
Temat edukacji seksualnej podjął papież Franciszek w adhortacji Amoris laetitia (punkty 280-286) i jest to jak dotąd najobszerniejsze stanowisko Kościoła w tej sprawie. Franciszek wyraził swoją pozytywną opinię, aby edukacja seksualna była prowadzona w szkołach [2], podkreślił jednak przy tym pierwszoplanową rolę rodziców. To oni są pierwszymi wychowawcami odpowiedzialnymi za wychowanie swoich dzieci.
W chrześcijańskiej wizji „pozytywne i mądre wychowanie seksualne” powinno być obiektywne, wolne od jakiejkolwiek ideologii, a jednocześnie osadzone w kontekście „wychowania do miłości, do wzajemnego daru z siebie” [3]. Edukacja seksualna musi też być dostosowana do wieku dzieci i młodzieży.
Celem edukacji seksualnej jest ochrona dzieci i młodzieży przed różnorodnymi destrukcyjnymi zjawiskami. Franciszek w Amoris laetitia pisze: „Młodzi ludzie powinni mieć możliwość uświadomienia sobie, że są bombardowani przesłaniami, które nie dążą do ich dobra oraz ich dojrzałości” [4]. „Nieodpowiedzialna jest wszelka zachęta kierowana do nastolatków, by bawić się swoim ciałem i swoimi pragnieniami, jak gdyby osiągnęli już dojrzałość, wartości, wzajemne zaangażowanie i cele właściwe małżeństwu. W ten sposób beztrosko zachęca się ich do używania innej osoby jako przedmiotu eksperymentów” [5].
Kontrowersje wynikające z lektury „Deklarcji LGBT+”
Biskupi warszawscy w pełni solidaryzują się i wspierają rodziców zaniepokojonych zapisami „Deklaracji LGBT+”. Duży niepokój wzbudzają standardy i wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które, jak wynika z zapisu w „Deklaracji”, stoją u podstaw zaprezentowanej tam „edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole” [6]. Brak jakiejkolwiek wzmianki w omawianym dokumencie na temat roli rodziców – wobec których szkoła wraz ze wszystkimi obecnymi w niej elementami edukacji ma charakter służebny – może oznaczać, że „Deklaracja” jest sprzeczna z konstytucyjnym prawem rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz z obowiązującym prawem oświatowym.
Autorzy przyznają, że konsultowali jej treść w dialogu ze społecznością LGBT+, a więc pominęli pozostałą część społeczeństwa Warszawy. Niepokojem napawa fakt, że zapisy znajdujące się w innych częściach „Deklaracji” zmierzają do zinstytucjonalizowania postaw LGBT.
Popieramy działania zmierzające ku temu, aby to rodzice mieli decydujący wpływ na kształtowanie swoich dzieci. Należy dołożyć wszelkich starań, aby każdy uczeń i uczennica byli otoczeni szczególną opieką ze strony dyrekcji, pedagogów, nauczycieli, zwłaszcza gdy są zagrożone jakąkolwiek formą przemocy czy dyskryminacji. Należy zadbać o mądre wychowanie seksualne, które powinno mieć swój początek w rodzinie i być kontynuowane w szkole. Nie może stać ono w sprzeczności z wartościami wyznawanymi przez rodziców, którzy chcą je przekazać swoim dzieciom. Dziękujemy rodzicom i wszystkim wiernym za podjęte działania w celu obrony wartości chrześcijańskich.
Przypisy:
[1] Katechizm Kościoła Katolickiego, paragraf 2358, 2359
[2] Konferencja w samolocie w drodze z Panamy, http://w2.vatican.va/content/francesco/it/speeches/2019/january/documents/papa-francesco_20190127_panama-volo-ritorno.html [dostęp 2.03.2019]
[3] Franciszek, Adhortacja Amoris Laetitia, punkt 280
[4] Tamże, punkt 281
[5] Tamże, punkt 283
[6] WHO, „Standardy edukacji seksualnej w Europie. Podstawowe zalecenia dla decydentów oraz specjalistów zajmujących się edukacją i zdrowiem”, s. 40-44