facebook

Chór „Salve Regina”

Historia

Chór Salve Regina powstał jesienią 2013 roku przy Parafii NMP Królowej w Józefowie koło Legionowa z inicjatywy ówczesnego Proboszcza księdza Piotra Śliwki oraz parafianki Pani Anastasii Tape Bukowian, absolwentki dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pierwsza próba Chóru odbyła się 16 października 2013 roku w Domu Parafialnym. Na przestrzeni 10 lat dyrygentami Chóru byli :Anastasia Tape Bukowian, Anna Sagan, Michał Szulakowski, Jadwiga Pawlik oraz Karol Krawczyk.

Po okresie pandemii chór został reaktywowany przez obecnego Proboszcza księdza Marka Kozłowskiego, który sprawuje duchową opiekę nad zespołem. Od sierpnia 2022 roku chór prowadzi Pani Izabela Wota, absolwentka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Pierwszy występ chóru miał miejsce w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie na Płudach, zaledwie po miesiącu intensywnych prób podczas Cecyliady i został entuzjastycznie przyjęty. Od tego czasu chór systematycznie włącza się w oprawę muzyczną liturgii mszy świętych w Parafii oraz podczas różnych uroczystości kościelnych takich jak odpusty parafialne, Triduum Paschalne, Boże Ciało, Boże Narodzenie czy Dzień Niepodległości. Jednocześnie co roku Chór organizuje koncerty kolęd bożonarodzeniowych oraz pieśni wielkopostnych.

Działalność

Chór występował na koncertach oraz konkursach w wielu parafiach warszawskich i okolicznych, między innymi w  Parafii św. Kazimierza -Królewicza w Kobyłce, w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie, w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w kościele Matki Bożej Różańcowej na Bródnie, w Parafii Rzymskokatolickiej pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Nunie, w kościele Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku, w Parafii św. Gabriela Archanioła w Zegrzu, w kościele Narodzenia NMP w Warszawie oraz uczestniczył w projektach z innymi chórami parafialnymi. Ostatnim koncertem wyjazdowym był Koncert Niepodległościowy w Sanktuarium Krzyża Świętego w Parafii św. Jakuba w Jadowie. Miało to miejsce 12 listopada 2023r.

Chór systematycznie szkolił swoje umiejętności podczas licznych warsztatów prowadzonych przez kolejnych dyrygentów oraz wybitną specjalistkę od emisji głosu, Panią dr Joannę Łukaszewską.

Chór Salve Regina tworzą parafianie – amatorzy śpiewu chóralnego. Do chwili obecnej w szeregach Chóru śpiewało łącznie około 60 parafian.

Repertuar

W repertuarze Chóru znalazło się już ponad 200 utworów, w tym około 40 kolęd oraz około 50 utworów wielkopostnych.

Serdecznie zapraszamy osoby, które śpiewały lub chciałyby rozpocząć niezwykłą przygodę ze śpiewem do zasilenia składu Chóru.

Próby odbywają się w każdą środę w godzinach 19.00-21.00 w Domu Parafialnym.